Informacija vairuotojams: kas ir kur surenka naudotas padangas?

Padangos nuotrauka

Kiekvienais metais, pasibaigus eksploatacijos sezonui, įsibėgėja rudeninis padangų keitimas ir padangos gausiai papildo atliekų srautą, kurios natūralioje aplinkoje nesuyra iki 150 metų. Būdamos gamtoje tokios atliekos teršia aplinką ir išskiria sveikatai pavojingas medžiagas.

Iki lapkričio 10 d. lengvųjų automobilių vairuotojai skuba pasikeisti vasarines padangas į žiemai pritaikytas. Tačiau ne visi gyventojai žino vietas, kur galima be papildomo vargo tinkamai utilizuoti susidėvėjusias ir nebereikalingas padangas.

Dėl išskirtinių padangų savybių, jų laidojimas sąvartyne yra draudžiamas. Senos padangos gali būti perdirbamos ar panaudotos energijai, tokiu būdu sutaupomi gamtos ir gamybos ištekliai. VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (Kauno RATC) specialistai primena, kad būtent padangas platinantys prekybos centrai ir autoservisai yra įsipareigoję leisti gyventojams palikti nebereikalingas padangas ir jas tinkamai perduoti perdirbimui. Taip pat svarbu žinoti, kad už šią paslaugą papildomai mokėti nebereikia.

„Perkant naujas padangas, žmonės turi žinoti, kad į tą kainą įskaičiuoti ir senų padangų utilizavimo kaštai. Todėl, atiduodant senas padangas į prekybos vietą, nereikia mokėti už jų sutvarkymą. Prekybos centrai ir automobilių servisai yra įpareigoti padangas saugiai perduoti utilizavimui arba perdirbimui“, – sako Kauno RATC ekologė Renata Utyrienė.

Tiesa, kai kurie prekybos centrai savo klientų neinformuoja apie galimybę įsigijus naujas padangas senąsias palikti utilizavimui. „Ne visada procesas vyksta sklandžiai. Dalis prekybininkų nėra pasiruošę surinkti padangų iš gyventojų, o vairuotojai ne visada patys teiraujasi dėl tokios galimybės ir pasilieka nebereikalingas padangas sau“, – teigia Kauno RATC techninis inžinierius Darius Dijokas.

Kauno RATC specialistai taip pat pataria gyventojams senų padangų nekaupti, nes, norint atiduoti didesnį jų kiekį, jas tektų vežti padangų perdirbimo ir utilizavimo įmonėms, kur tektų už  paslaugą susimokėti papildomai.

„Dalis gyventojų įsigyja dėvėtų padangų iš neautorizuotų pardavimo šaltinių ir tuomet susiduria su problema, kuomet nėra galimybės legaliai ir nemokamai jas priduoti prekybininkams. Vis dar nemažai vairuotojų, neįvertindami daromos žalos aplinkai, senomis padangomis atsikrato pamiškėse, nuošaliose gamtos kampeliuose, sandėliuoja savo valdomuose žemės sklypuose arba jos visos vežamos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Tokių padangų surenkame vis dar didelius kiekius“, – situaciją aiškina D. Dijokas.

Kauno RATC administruojamose aikštelėse padangas norintys palikti gyventojai turėtų iš anksto susitarti su aikštelės operatoriumi dėl laisvos vietos jas priimti. Aikštelės dirba: antradieniais–penktadieniais 10–19 valandomis, šeštadienį 9–16 valandomis. Sekmadienis ir pirmadienis – nedarbo diena. Kauno RATC didelių gabaritų aikštelių sąrašą ir kontaktus galima rasti čia.

Gyventojams griežtai draudžiama senas padangas deginti ar išmesti miške. Aplinkosaugininkai už tokius nusižengimus skiria pinigines baudas. Pažeidėjai turės sumokėti nuo 30 iki 90 eurų siekiančią baudą, o už gamtai padarytą žalą – dar papildomai 44 eurus.

Didelę reikšmę tiek žmogui, tiek gamtai turi teisingas padangų utilizavimas. Todėl mažinkime aplinkos taršą ir padangomis atsikratykime civilizuotai!