STUDENTAI SIŪLO KEISTI BUITINIŲ ATLIEKŲ RŪŠIAVIMO TRADICIJAS – SUKŪRĖ SPECIALIĄ PROGRAMĖLĘ, SKATINANČIĄ PERDIRBTI ATLIEKAS

Buitinės maisto atliekos sudaro didžiausią dalį atliekų visame pasaulyje, todėl savivaldybės nuolat ieško naujų būdų, kaip paskatinti gyventojus perdirbti jas savo namuose. Tarptautinė studentų komanda pasiūlė idėją, kaip ne tik paskatinti žmones perdirbti atliekas, bet ir juos ugdyti. Komandos sukurta programėlė apdovanota 5 tūkst. eurų vertės ECIU universiteto tarptautinių inovacijų čekiu (TIV).

Iššūkiui spręsti komanda sukūrė programėlę „KAIP“, kuri padės miestiečiams atlikti atliekų rūšiavimo užduotis. Programėlė suteikia vartotojams informaciją, apie tai, kaip tinkamai rūšiuoti atliekas. Be to, ji apjungia vartotojus, kad jie galėtų tarpusavyje dalintis aktualia informacija. Šie procesai vyksta centralizuotoje platformoje, todėl visa patirtis tampa dar sklandesnė.

„KAIP“ programėlė skirta vaikams ir suaugusiems. Joje yra žaidimų apie perdirbimą ir kompostavimą bei vaizdo įrašai, kuriuose paaiškinama, kaip tinkamai perdirbti ir kompostuoti. Programėlėje taip pat veikia diskusijų platforma, kurioje vartotojai gali kalbėtis ir dalytis savo idėjomis. Jei kuriam nors iš vartotojų kyla problemų – jie gali pasinaudoti profesionalia klientų aptarnavimo tarnyba, kuri atsakys į visus vartotojų klausimus apie programą“, – teigia Trento universiteto studentas Michele Marchi, prisidėjęs prie programėlės kūrimo.

Lietuvoje neperdirbama net pusė atliekų

Namų ūkiuose susidaro įvairių atliekų, kurioms reikalingi skirtingi šalinimo būdai. Lietuvoje į mechaninio biologinio valymo įrenginius patenkančios kietosios komunalinės atliekos sudaro apie 20 proc. daugkartinio naudojimo medžiagų (plastiko, popieriaus, metalo, stiklo). Nepaisant to, kad maisto atliekos yra pagrindinė užteršimo kituose perdirbimo srautuose priežastis, Kauno regiono gyventojai beveik neturi maisto atliekų rūšiavimo įgūdžių.

„Ankstyvųjų tyrimų metu pastebėjome, kad 2019-aisiais Lietuvoje buvo perdirbama net 70 proc. plastikinių pakuočių atliekų – tai didžiausias perdirbimo rodiklis Europoje. Tačiau vis dar labai mažai nuveikta organinių atliekų rūšiavimo srityje, kurios dažniausiai taip ir lieka netvarkomos. Problemos kyla ir dėl įrenginių, galinčių apdoroti tokias atliekas, nes jų šalyje yra labai mažai“, – susiklosčiusią situaciją Lietuvoje aiškina Joao Pedro Santos, studentas iš Aveiro universiteto. Jis – vienas iš penkių studentų, dirbusių prie laimėjimą pelniusio iššūkio.

Kauno regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Laurynas Virbickas liko sužavėtas tokiomis studentų išvadomis ir įžvalgomis.

„Remdamiesi „Eurostat“ duomenimis, studentai išsiaiškino, kad Lietuvoje perdirbama tik 46 proc. atliekų. Dėl to komanda išsikėlė sau užduotį sukurti įrankį, kuris ne tik paskatintų rūšiuoti, bet ir mokytų tai daryti taisyklingai. Komanda taip pat akcentavo maisto švaistymo problemą: vienas gyventojas Lietuvoje iššvaisto daugiau nei 41 kg maisto, o tai itin skatina šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos didėjimą ir klimato kaitą“, – sako L. Virbickas.

Idėją vysto toliau

Tarptautinės komandos pasiūlytas sprendimas sulaukė didelio susidomėjimo ir laimėjo 5 tūkst. eurų vertės ECIU universiteto tarptautinį inovacijų čekį (angl. Transnational Innovation Voucher, TIV). Toks įvertinimas gali ženkliai prisidėti prie tolimesnio idėjos vystymo.

„Inovacijų kuponas bus naudojamas pagrindiniam tikslui – programėlės kūrimui. Gautą finansinį paskatinimą naudosime ir kelionių išlaidų padengimui, taip galėsime pagerinti mūsų tarptautinės komandos bendravimą“, – sako João Borges iš Aveiro universiteto Portugalijoje.

Michele iš Trento Italijoje įsitikinęs, kad dalyvavimas ECIU universiteto iššūkiuose yra itin vertingas dėl galimybės bendradarbiauti su įvairių universitetų studentais, pasižyminčiais skirtingomis kompetencijomis, kita kultūra bei patirtimi.

Susipažinau su skirtingais požiūriais, įpročiais ir gyvenimo būdais, kurių net negalėjau įsivaizduoti. Nepaisydami šių skirtumų, susibūrėme, kad išspręstume bendrą problemą. Nekantriai laukiu gruodžio, kuomet galėsiu keliauti į Kauną ir susitikti su bendramoksliais bei mūsų komandos fasiliatore, dėstytoja Inga Stasiulaitiene“, – teigia Michele.

Iššūkių sprendimo proceso pagalbininkė I. Stasiulaitienė – KTU Cheminės technologijos fakulteto Aplinkosaugos technologijų katedros docentė – džiaugiasi, kad jos vadovaujama komanda laimėjo paskatinimą tolesnei savo idėjos plėtrai.

„Tokie laimėjimai suteikia ne tik motyvacijos, bet ir galimybę studentams realiai įgyvendinti iššūkį, panaudojant gautus finansinius išteklius. Ši komanda išskirtinė – labai įvairiapusė, itin energinga ir entuziastinga. Be to, ir tarpdiscipliniška: komandos nariai buvo iš skirtingų šalių, turėjo nevienodą išsilavinimą. Komandos iniciatyva ir atkaklus darbas leido pasiekti visas puses tenkinantį rezultatą“, – tikina I. Stasiulaitienė.

ECIU universitetas, kurio narys yra KTU, jungia inovatyvius universitetus trylikoje Europos šalių. Studentai iš ECIU narių kiekvienais metais kviečiami tyrinėti ir prisijungti prie ECIU universiteto iššūkių ir mikromodulių.

Informacija iš:

Išmanieji telefonai / AP nuotr.