Kauno RATC kviečia į ekskursijas ir edukacinius užsiėmimus! Visos veiklos nemokamos. Ekskursijų diena – ketvirtadienis.
Registracija: viesiejirysiai@kaunoratc.lt; +37068367313
EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI:
- „Pažaiskime Ekomonstriukais“
- Trukmė: 45-60 min.
- Maksimalus dalyvių skaičius: 30
- Rekomenduojamas amžius: priešmokyklinukai, 1-4 kl.
- Ką veikiame? Tai stalo žaidimas, skirtas priešmokyklinukams ir pradinių klasių moksleiviams. Žaidimo metu susipažįstama su 6 monstriukais: , kurių kiekvienas mėgsta skirtingos rūšies atliekas. Mesdami kauliuką ir vaikštuku keliaudami per žaidimo lentą žaidėjai turi sumaitinti monstriukams tik jų mėgiamas atliekas ir pasiekti finišą be atliekų žetonų savo rankose. Klysdami ir teisingai pamaitindami monstriukus vaikai išmoksta atskirti atliekų rūšis ir teisingai rūšiuoti. Iš pradžių žaidime, o po to – gyvenime.
- Verta žinoti: tai išvykstamasis užsiėmimas, kurį vykdome atvykę į jūsų patalpas, tad reikalingi stalai ir kėdės. Vieną žaidimą gali žaisti 6 žaidėjai, tad jei klasėje vaikų daugiau, paskirstome juos į grupeles (turime tiek žaidimų, kiek reikia). Žaidimas užtrunka mažiausiai 45 min., nes reikia paaiškinti taisykles, o jei vaikai mažesni, viskas gali trukti ir ilgiau, apie 1 val.
EKSKURSIJOS:
DGASA (didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse)
- Trukmė: 40 min.
- Maksimalus dalyvių skaičius: 30
- Rekomenduojamas amžius: 1-8 kl.
- Ką veikiame? Vaikštome po atliekų aikštelę ir susipažįstame su atliekų tvarkymo sistema, kokios atliekos čia atkeliauja, kokie jų kiekiai, kur jos keliauja po to. Sužinome, kodėl atliekos rūšiuojamos. Pabaigoje užsukame į pakartotinio naudojimo daiktų stotelę „Atiduotuvę“, kur žmonės gali nemokamai palikti ir pasiimti dar gerus, tačiau kitiems nebereikalingus daiktus. Vaikai gali pasižvalgyti ir pasiimti daiktą, jei randa jiems tinkantį ir jei tikrai jo reikia. „Atiduotuvės“ sukurtos skatinant išvengti daiktų tapimo atliekomis, suteikti jiems šansą tęsti savo gyvenimą kito žmogaus rankose.
Kauno MBA (atliekų mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginiuose)
- Trukmė: 1,5 val.
- Maksimalus dalyvių skaičius: 20
- Rekomenduojamas amžius: 5-12 kl. ir suaugę
- Ką veikiame? Apsilankome atliekų rūšiavimo gamykloje, į kurią keliauja mišrios atliekos iš viso Kauno regiono. Susipažįstame su atliekų tvarkymo sistema, matome, kaip atvažiuoja šiukšliavežės mašinos, kur jos iškrauna atliekas. Vaikštome metaliniais takeliais tarp konvejerių ir įvairių atliekų rūšiavimo įrenginių, kurių kiekvienas turi funkciją atskirti iš bendro srauto tam tikro dydžio arba medžiagos atliekas. Užsukame į inžinieriaus darbo kambarį, iš kurio valdomas visos gamyklos darbas. Aplankome ir darbuotojus, pabaigiančius rūšiavimo procesą rankomis. Pamatome, kaip išrūšiuotos antrinės žaliavos tampa produktu – stoginėje saugomas supresuotas plastikas, laukiantis savo eilės keliauti perdirbimui. Tikimės, jog susipažinę su atliekų rūšiavimo procesu žmonės stengsis rūšiuoti dar atsakingiau bei vartoti truputį mažiau.
- Verta žinoti: ekskursijos metu jaučiamas atliekų kvapas, tad savo patogumui galima turėti veido kaukes. Taip pat rekomenduojama apsirengti paprastesniais drabužiai ir avalyne.
Kauno regioniniame nepavojingųjų atliekų sąvartyne (Lapės, Kauno r.)
- Trukmė: 1 val.
Maksimalus dalyvių skaičius: 30 - Rekomenduojamas amžius: 9-12 kl. ir suaugę
- Ką veikiame? Ekskursijos metu susipažįstame su atliekų tvarkymo sistema Lietuvoje, sužinome, kiek sąvartynų buvo Lietuvoje prieš įstojant į Europos sąjungą bei kas pasikeitė jau tapus jos dalimi. Apžiūrime sąvartyno maketą, darytą 2009 m. ir palyginame su dabartiniu realiu vaizdu, kaip skiriasi atliekų kiekiai. Sužinome, kaip veikia sąvartynas, kodėl jame atliekos yra tankinamos ir užpilamos grunto sluoksniu. Kalbamės, kas vyksta sąvartyne lyjant lietui ir tiesiog einant laikui bei įrant atliekoms. Apžiūrime sąvartyną iš šono, matome sekciją, kurioje šiuo metu pilamos atliekos, taip pat kitą infrastruktūrą šalia sąvartyno – didelių gabaritų atliekų smulkinimo aikštelę bei atliekų saugojimo aikštelę. Esant palankioms oro sąlygoms einame ir ant sąvartyno kauburio. Taip pat sužinome, kokios atliekos čia buvo pilamos sovietmečiu, kai ir pradėjo veikti Lapių sąvartynas bei koks gyvenimas čia vyko dar palyginti neseniai, kai žmonės nerūšiuodavo savo atliekų.
- Verta žinoti: priklausomai nuo oro sąlygų gali nebūti galimybės patekti į tam tikras sąvartyno dalis. Sąvartyno apžiūrai iš šono dėl laiko taupymo rekomenduojama pavažiuoti transportu, kuriuo atvykote. Rekomenduojama avalynė, kurios negaila ištepti, galima turėti guminius batus.
Taip pat rengiamos ekskursijos žaliųjų atliekų ir kompostavimo aikštelėje Kaune bei Zabieliškio (Kėdainių r.) atliekų tvarkymo komplekse (sąvartynas, atliekų rūšiavimo įrenginiai, žaliųjų atliekų aikštelė vienoje vietoje).
Atnaujinta: 2023-10-20